Pályázat - Agrekord

Pályázat

A NETKORZO ONLINE Kft. 2017-2018-ban a Széchenyi 2020 program keretében GINOP-2.1.7-15-2016-00960 azonosító számon nyilvántartott projekt megvalósítására európai uniós támogatást nyert. A projekt során kifejlesztett Agrekord mezőgazdasági nyilvántartó szoftver széles körű megismertetésére 2022.12.19-én konferenciát szervezett.

            

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sajtóközlemény

 

Agrekord - az agrár nyilvántartó rendszer kidolgozása

 

2022/12/19

 

 

A NETKORZO ONLINE Kft. 2017-2018-ban a Széchenyi 2020 program keretében GINOP-2.1.7-15-2016-00960 azonosító számon nyilvántartott projekt megvalósítására európai uniós támogatást nyert. A projekt során kifejlesztett Agrekord mezőgazdasági nyilvántartó szoftver széles körű megismertetésére 2022.12.19-én konferenciát szervezett.
      
  
 

A konferencia keretében szakértők és szakemberek beszélgetnek a legújabb trendekről és lehetőségekről az agrárium informatikai rendszerének fejlesztésében, valamint a hagyományos gazdálkodás fejlesztésének új módszereiről. A generációváltás jelentős szerepet játszik a folyamatban, hiszen a fiatalabb generációk nyitottabbak a technológiai fejlesztésekre és alkalmazására.

 

Az első előadás a legújabb technológiai fejlesztésekről és azok alkalmazásáról szóltak az agrárium informatikai rendszer fejlesztésében, bemutatva a menedzsment szoftverek és az adatgyűjtési eszközök lehetőségeit a gazdálkodás hatékonyságának növelésére. Az előadó kiemelte az új generációs gazdálkodók szerepét, és hogy hogyan lehet őket motiválni a technológiai fejlesztések alkalmazására.

 

A második előadás a hagyományos gazdálkodás fejlesztéséről szólt, az előadó bemutatta azokat a módszereket, amelyek segítenek a gazdálkodóknak a termelékenység növelésében, a környezeti hatások minimalizálásában és a termékek minőségének javításában. A konferencia résztvevői aktívan részt vettek a kötetlen beszélgetésben, ami lehetővé tette számukra, hogy megosszák tapasztalataikat és kérdéseiket a témával kapcsolatban.

 

Az egész konferencia alatt jó hangulat volt, és a résztvevők számos hasznos információval és ötlettel gazdagodtak. Sikerült olyan programot összeállítani, amelyben mindenki megtalálta a számára érdekes témákat. A résztvevők elismerték, hogy a konferencia nagyszerű lehetőséget biztosított a szakmai fejlődésre és a kapcsolatépítésre.

 

Az agrárium informatikai rendszer fejlesztése és a hagyományos gazdálkodás fejlesztése kulcsfontosságú a gazdálkodás hatékonyságának növelésében és a termelékenység javításában. A konferencia rávilágított arra, hogy milyen fontos, hogy a gazdálkodók és a szakemberek együtt dolgozzanak a technológiai fejlesztések alkalmazásában, hogy a gazdálkodás a jövő számára is fenntartható legyen.

 

 

A projektről bővebb információt az agrekord.hu, illetve a netkorzo.hu oldalon olvashatnak.

 

 

 

 

 

Prototípus bemutató jegyzőkönyv

Agrekord mezőgazdasági menedzsment szoftver 

A projekt azonosító száma: GINOP-2.1.7-15-2016-00960 

Kedvezményezett: Netkorzo Online Kft. 

2018.08.29. 

A pályázatban megfogalmazott szakmai tartalom és célkitűzések 

A hazai mezőgazdaság két fontos ágazatának kínál megoldást a projekt. A szoftver két szekcióból épül fel, melyet két ütemben fejlesztünk és lépünk vele piacra. Az egyik a növénytermesztési szekció melyet az alábbiakban mutatunk be röviden: A hazai mezőgazdaság számbelileg jelentős részét adó családi gazdaságok sokszor összetett tulajdonosi szerkezetével járó megnövekedett és megnehezített adminisztrációs terhek csökkentésére és a precíz adatrögzítés fejlesztésére merült fel a szekció ötlete. A projekt során egy olyan mezőgazdasági adatrögzítő és tervező szoftver létrehozása a cél, mely a növénytermesztésben dolgozók adminisztratív munkáját és adott gazdaság növénytermesztési szegmensét összefogni, átláthatóvá tenni segíti. A program (szoftver szekció) megalkotásának céljai a következők: 

● Az olyan gazdaságok, ahol egy táblának több tulajdonosa is lehet, az összetett tulajdonosi szerkezetet megfelelően kezelő táblatörzskönyv kialakítása és rendszerbe foglalása. 

● A különböző elvégzett műveletek lehető legegyszerűbb, leggyorsabb és legprecízebb rögzítése, akár már kint a szántóföldön. 

● Adott támogatások megszerzéséhez szükséges tervezési feladatok ellátása. ● Adott táblák, kultúrák, hibridek eredményeinek számszerű összegzése és kiértékelése 

● A kötelező adatszolgáltatásokhoz szükséges információk kezelése, és a jelentések elkészítéséhez szükséges idő minimalizálása. 

● Adott vállalkozás komplex növénytermesztési ágazatának kezelése és menedzselése a szoftver szekción keresztül. 

A szoftver másik része az állattenyésztési szekció, mely alapvetően a két legjelentősebb monograsztikus gazdasági haszonállatunk (baromfi, sertés) hizlalásának támogatására szolgál. A szekció elsősorban a napi szinten keletkező adathalmaz rendszerezését segíti elő, illetve a turnusok tényszerű és átlátható végelszámolását teszi lehetővé. Elsősorban nagyobb integrációk a célcsoport, melyek kiemelten szem előtt tartják a nyomonkövethetőség fontosságát. 

A szoftver a legmodernebb technológiákat alkalmazza annak érdekében, hogy a funkcióit a felhasználók számára minél egyszerűbben tegye elérhetővé. A rendszer az adatokat

számítási felhőben (cloud) tárolja, így a felhasználónak nem kell saját kiszolgáló infrastruktúrát kiépítenie és üzemeltetnie, amely a mezőgazdaság legtöbb hazai szereplője számára nehezen megoldható feladat lenne. A rendszer user interface tervezése során elsődleges prioritással vesszük figyelembe a mobil eszközök optimalizációját (Mobile First design), mivel ma már a mobil eszközök elterjedtsége meghaladja a hagyományos asztali számítógépekét és a mezőgazdasági munkák túlnyomó többsége az irodán kívül zajlik. 

A projekt megvalósulásával egy olyan SaaS (Software as a Service) megoldás jön létre, amely a kis- és közepes gazdaságok számára lehetővé teszi, hogy a mezőgazdaságban használatos technológiákat a gazdaságok ne csak a normál rendeltetésre használják, hanem a szoftver segítségével az ügyviteli, üzletviteli szempontból is fontos adatok kinyerésével a jövőre vonatkozóan is pénzügyi, tervezési alapot tudjanak kapni. 

Projektünk olyan új módszerek létrehozására irányuló szoftverfejlesztés, amely előmozdítja a mezőgazdasági tervezéshez és jelentéskészítéshez szükséges automatizált információvételt, a kinyert információkat számítási felhőbe mozgatja, ahol a nyers adatokat feldolgozzuk és strukturáltan tároljuk a későbbi riportoláshoz és terv készítéshez. 

A termelési folyamat során minden lépés (talajművelési munkák, vetés, tápanyagpótlás, vegyszeres kezelések, takarmányozás, stb) adatait be kívánjuk gyűjteni, ezenkívül a termelőeszközök adatait (termőföld parcellák, táblák adatai, gépek, ólak, stb) is nyilvántartásba veszi a rendszer. Az így összeállt adatbázisből riportokat lehet készíteni, tervezéshez, prognózisok készítéséhez lehet felhasználni és megteremtik egy egyszerűsített mezőgazdasági integrált vállalatirányítási rendszer alapjait, amely megteremtése a jelen projekt ígéretes továbbfejlesztése lehet. 

 

 

 

Az Agrekord prototípus rendszer elérhetősége 

Az Agrekord rendszernek két példánya érhető el az interneten: a teszt rendszer és az éles rendszer. 

● A teszt (prototípus) rendszer tartalmazza a pályázat keretében megvalósított rendszer webes felületét demo adatokkal feltöltve. 

● Az éles rendszer csak előfizetőknek elérhető. 

Az Agrekord teszt rendszer címe: 

http://agrekord.netkorzo.com/ 

Demo hozzáférést az alábbi linken tud igényelni:
https://agrekord.hu/#demo
 

A prototípus alapján létrehozott éles Agrekord rendszer címe: 

https://app.agrekord.hu

 

 

A megvalósított rendszer bemutatása 

Az Agrekord a szántóföldi növénytermesztési és az állattartási ágazatokat támogató funkciókkal rendelkezik. A megvalósított funkciókat alapfunkciókra, növénytermesztési és állattartási szekcióra bontjuk. Azokat a funkciókat tekintjük alapfunkciónak, amelyeket mindkét szekció használ (pl a Gazdaság adatai). 

Az Agrekordban implementált funkciók összetettségét tekintve a növénytermesztési szekció túlsúlyba került az állattenyésztéssel szemben, mert a fejlesztés során azt tapasztaltuk, hogy a szoftver termék célcsoportjaként kiszemelt gazdaságokban nagyobb hangsúlyt fektetnek a növénytermesztésre, és így a növénytermesztéssel kapcsolatos adminisztrációs terhek is jelentősebbek. Az állattenyésztési funkciók kapcsán a felhasználói igények az egyszerű, gyors használhatóságot helyezték előtérbe. 

Alapfunkciók 

● Gazdaság adatainak nyilvántartása 

● Törzsadatok 

A növénytermesztési szekciót támogató funkciók: 

● Táblatörzskönyv 

● Földbérlet 

● Feladatok 

● Raktár 

● Jelentések 

● Törzsadatok 

Az állattartási szekciót támogató funkciók: 

● Periódusok 

● Állatállomány nyilvántartások

 

Fejléc, főmenü 

Az Agrekord alkalmazás minden oldalán szerepel a fejléc, amiben megtalálható:

● az Agrekord logó, amire kattintva mindig a Dashboardra lehet ugrani,

● a menüsor 

● az aratási év választó, amely jelzi az aktuális aratási évet, amelyben dolgozunk

● a user menü, amiben a felhasználó adatai, kilépés, stb érhető el. 

Nyitólap (Dashboard) 

A Dashboardon jelennek meg a legfontosabb értesítések (pl “parcella talajtani vizsgálata hiányzik”) valamint a Műveleti táblák és a Műveleti napló. A Dashboardról egy gombnyomással elérhetőek a legfontosabb táblatörzskönyv műveletek és a feladat létrehozás. 

Minden műveleti tábla lenyitható és alatta megjelennek az együtt kezelt parcellák. A művelei naplóban az elvégzett és végrehajtásra váró növénytermesztési feladatok láthatóak.

 

Gazdaságok adatai 

A rendszerben több gazdaságot is lehet kezelni. 

 

Aratási évek 

A műveleteket aratási évekre lehet megadni az Agrekordban. Az aratási évekre vonatkoznak a táblatörzskönyvben rögzített helyrajzi számok, parcellák és táblák beosztása is.

 

Földhasználók, Földtulajdonosok 

A rendszer nyilvántartja a földhasználók és földtulajdonosok összes adatát, amelyek a termelési folyamatokhoz, földbérleti szerződésekhez és a kötelező adatszolgáltatásokhoz (pl Gazdálkodási napló, Nitrát jelentés) szükségesek. 

 

 

 

Földbérleti szerződések nyilvántartása 

A földbérleti szerződések menüpontban a gazdaság szerződéseit lehet rögzíteni. A berögzített adatok alapján a rendszer képes fizetési listákat és kifizetési listákat generálni (ez utóbbiak a Jelentések > Földbérlet menüpont alatt elérhetőek). A nagy szerződés állománnyal rendelkező gazdaságok földtulajdonos csoportokat definiálhatnak, és csoportonként kezelhetik a szerződéseket és a kifizetéseket.

 

Táblatörzskönyv 

Az jelentős újítása az egyedi Táblatörzskönyv, amelyben a területek adatainak nyilvántartásán túl aratási évenként eltérő beosztással lehet nyilvántartani a termőterületeket: a helyrajzi számokat parcellákba soroljuk, majd az így létrejövő parcellákat művelési táblákba. A rendszer előnye, hogy a növénytermesztési műveleteket egy vagy több táblára egyszerre lehet megadni, de a jelentések parcella szinten is elérhetőek. Ez jelentősen gyorsítja a munkát. 

Helyrajzi szám

Parcella 

Parcella beosztása 

A rendszerben aratási évenként meg lehet adni, hogy egy parcellába mely helyrajzi számok kerülnek. Az így létrejött parcellák aggregált adatai szerepelnek a jelentésekben és az adatszolgáltatásokban az adott aratási évben.

 

Tábla 

 

Tábla beosztása 

A rendszerben aratási évenként meg lehet adni, hogy egy művelési táblába mely parcellák kerülnek. Az így létrejött táblákra egy lépésben lehet növénytermesztési műveleteket rögzíteni.

 

Talajvizsgálati adatok 

 

Feladatok 

A Feladatok menüpont alatt lehet új növénytermesztési feladatot berögzíteni. Az Agrekordban a feladatok részműveletekből állnak. A felhasználó saját magának is összeállíthat egyedi feladatokat a rendelkezésre álló részműveletekből (Törzsadatok > Műveletek menüpont), így könnyen testreszabható a rendszer működése. 

Az Agrekord rendszerben elkészült részműveletek: 

● Vetés 

● Trágyázás 

● Géphasználat 

● Munkaerő 

● Növényvédelem 

● Raktározás 

● Betakarítás 

Először a művelet alapadatait kell megadni (pl. melyik táblán vagy táblákon kell elvégezni a műveletet, milyen műveletet, mikor, stb.)

 

 

Vissza